Přikrývky a polštáře pro alergiky

Prach, částečky kůže, plísně… Nechutné?  Bohužel taková je mikroskopická realita většiny českých ložnic. V lůžkovinách, kde je tma, vlhko, teplo a dostatek potravy, se vedle plísní neobyčejně daří i lidskému oku

Výběr lůžkovin a péče o ně

Už dávno neplatí, že by se alergici měli vyhýbat peří. Samozřejmě nemáme na mysli letité duchny po babičce, jejichž peří nikdy možná nevidělo čistírnu. Nové, moderní péřové přikrývky jsou šité z velmi husté sypkoviny a jsou plněné vysoce kvalitním peřím, z něhož byl odsátý prach a jež bylo uzavřeno do pravidelných oddílů (kazet) a tím rovnoměrně rozprostřeno po celé délce.
O něco levnější variantu představují  kvalitní umělá vlákna, která snesou častější praní na vysoké teploty a sušení v sušičce. Teplotu nad 60°C roztoči nepřežijí. Matrace by měly být prodyšné a mít snímatelný prací potah, nejlépe hustě tkaný a odolný vůči vysokým teplotám. K nim můžeme pořídit ještě další ochrannou vrstvu, která bude tvořit druhou obousměrnou bariéru – nepropustí případné roztoče směrem k člověku a naopak nepropustí zbytky kůže k roztočům, takže tito budou nedostatkem potravy hynout. Stejně postupujeme i u přikrývek a polštářů – speciální hustě tkané povlaky tvoří bariéru, která roztočům rozhodně nesvědčí.
Postele důkladně větráme, aby se přes noc nashromážděná vlhkost vypařila. Častou chybou je ranní zastýlání postele ihned po jejím opuštění, které množení roztočů přímo nahrává.

Jaké by lůžkoviny pro alergiky měly být?

Sečteno, podtrženo: Polštáře a peřiny pro alergiky vybíráme takové, aby použitým materiálem, způsobem zpracování a možnostmi ošetřování co nejvíce znemožňovaly množení roztočů. Můžeme případně dokoupit ještě speciální bariérové povlaky a rizika spojená s roztoči tak minimalizovat.
Nezapomínejme ale na jednu věc: Roztoči žijí nejen v postelích, ale například i v kobercích.Zrovna tak prach a plísně se vyskytují v ovzduší a není možné se od nich při běžném způsobu života zcela izolovat. Přesto stojí za to s nimi bojovat a ze všech sil se snažit jejich množství ve svém okolí snížit na minimum. Děláme to pro své zdraví a vše se počítá.