Ložní povlečení – jaký materiál vybrat?

Protože člověk stráví spánkem až celou jednu třetinu života, je určitě namístě pečlivě vybírat vše, co se spánkem souvisí, od lůžka až po povlečení na lůžkoviny tak, abychom mohli z času věnovanému regeneraci vytěžit co nejvíce.

Kritéria výběru

Při výběru ložního povlečení bereme v úvahu postupně tyto body:

  • Pro koho je povlečení zamýšleno (dospělý – dítě)
  • Sezónní určení (letní – zimní materiály)
  • Citlivost pokožky (přírodní – umělá vlákna)
  • Údržba (žehlení – nežehlivé materiály) Móda (klasika – módní trendy)
  • Komu bude povlečení sloužit?


Povlečení pro děti

S ohledem na citlivost dětské pokožky jednoznačně vybíráme mezi prodyšnými a savými přírodními materiály, jakými jsou zejména len, bavlna a bambus.


Povlečení pro dospělé

Na trhu existuje široká škála materiálů pro výrobu povlečení. S následujícími se můžeme setkat nejčastěji:Bavlna

Doposud stále nejužívanější materiál, oblíbený pro svou měkkost, savost, prodyšnost, snadnou údržbu a snadnou barvitelnost, díky níž se bavlněné povlečení vyrábí v nepřeberných barevných variacích.  Nevýhodou bavlny je její mačkavost s nutností žehlení.

Naše bavlněná povlečení naleznete zde.Bavlněný satén

Speciální úpravou, tzv. mercerováním, dochází u bavlny ke zvýšení jejich užitných vlastností a zlepšení estetické stránky. Vzniklý bavlněný satén je pevnější, trvanlivější, lesklý a příjemnější na omak. Je luxusnější a tedy i dražší. Mačká se méně než bavlna, je však citlivější na teplotu a zacházení – doporučuje se prát jej naruby, na 40° a za použití šetrných pracích prostředků.

Povlečení z bavlněného saténu naleznete zde.Jersey („žerzej“)

Jde o bavlněný úplet vysoké gramáže, vyniká jemností a výbornou tepelnou regulací – v létě chladí, v zimě hřeje. Nemusí se žehlit a lze jej sušit v sušičce.

Všechna Jersey prostěradla naleznete zde.Krep

Tato úprava bavlny, charakteristická vzniklou speciální strukturou, kdy se střídají zvlněné pruhy s rovnými, si našla mnoho příznivců pro svou nemačkavost – nemusí se žehlit.

Povlečení z materiálu krep naleznete zde.Flanel

Jedná se opět o bavlnu, tentokrát upravenou oboustranným počesáním. Flanel je pro svou měkkost a hřejivost oblíbeným materiálem zejména v chladnějších částech roku.

Flanelová povlečení zde.Polycotton

Směs bavlny a polyesteru. Jedná se o příjemný, prodyšný, nemačkavý a rychleschnoucí materiál s nízkými nároky na údržbu.Mikrovlákno

Tkanina ze 100% polyesteru. Jemná, hebká, hřejivá a stálobarevná, velmi nenáročná na ošetřování – rychle schne a nemačká se. Vhodná též pro alergiky.Satén

Oblíbeným materiálem pro ložní povlečení je i klasický satén, tkanina vyrobená ze 100% polyesteru. Vyniká hladkou strukturou a vysokým leskem, který dodává zdání luxusu. Pro svou chladivost se hodí zejména do letního období. Nepatří mezi savé materiály a je náchylnější k poškození.Len

Přírodní materiál, který je přirozeně antibakteriální, odolává plísním, čím častěji se pere, tím více měkne a je příjemnější na dotek, je vzdušný, výtečně odvádí vlhkost, díky své struktuře nepřitahuje prach. Lze jej prát a žehlit na vysoké teploty. Je velmi vhodný pro alergiky.Hedvábí

Luxusní přírodní materiál s vysokým leskem, velmi pevný, hebký na omak, hřejivý v zimě a chladivý v létě.

 

Povlečení vybíráme s ohledem na zdravotní stav a případná zdravotní omezení (Bude povlečení používat alergik nebo atopik? Bude je používat člověk zimomřivý, nebo ten, který se naopak více potí?), s ohledem na roční dobu (materiály hřejivé vs. chladivé), s ohledem na barevnost interiéru i vlastní barevné preference nebo trendy tak, abychom se cítili s tímto povlečením co nejlépe a dobře se nám v něm usínalo a spalo. O totéž se snažíme i u dětí – zejména barevnost a motivy na povlečení mohou výrazně ovlivnit psychické rozpoložení dítěte v době usínání a kvalitu jeho spánku.

Nepodceňujme proto názor dítěte a jeho přání.Ať už se rozhodneme pro kterýkoli z materiálů platí, že povlečení bychom měli vybírat vždy vysoce kvalitní – jde o investici na několik let a investici do našeho odpočinku v době, kdy nabíráme síly na další den.