Protože člověk stráví spánkem až celou jednu třetinu života, je určitě namístě pečlivě vybírat vše, co se spánkem souvisí, od lůžka až po povlečení na lůžkoviny tak, abychom mohli z času věnovanému regeneraci vytěžit co nejvíce.

Kritéria výběru

Při výběru ložního povlečení bereme v úvahu postupně tyto body:

  • Pro koho je povlečení zamýšleno (dospělý – dítě)
  • Sezónní určení (letní – zimní materiály)
  • Citlivost pokožky (přírodní – umělá vlákna)
  • Údržba (žehlení – nežehlivé materiály) Móda (klasika – módní trendy)
  • Komu bude povlečení sloužit?


Povlečení pro děti

S ohledem na citlivost dětské pokožky jednoznačně vybíráme mezi prodyšnými a savými přírodními materiály, jakými jsou zejména len, bavlna a bambus.


Povlečení pro dospělé

Na trhu existuje široká škála materiálů pro výrobu povlečení. S následujícími se můžeme setkat nejčastěji:Bavlna

Doposud stále nejužívanější materiál, oblíbený pro svou měkkost, savost, prodyšnost, snadnou údržbu a snadnou barvitelnost, díky níž se bavlněné povlečení vyrábí v nepřeberných barevných variacích.  Nevýhodou bavlny je její mačkavost s nutností žehlení.

Naše bavlněná povlečení naleznete zde.Bavlněný satén

Speciální úpravou, tzv. mercerováním, dochází u bavlny ke zvýšení jejich užitných vlastností a zlepšení estetické stránky. Vzniklý bavlněný satén je pevnější, trvanlivější, lesklý a příjemnější na omak. Je luxusnější a tedy i dražší. Mačká se méně než bavlna, je však citlivější na teplotu a zacházení – doporučuje se prát jej naruby, na 40° a za použití šetrných pracích prostředků.

Povlečení z bavlněného saténu naleznete zde.Jersey („žerzej“)

Jde o bavlněný úplet vysoké gramáže, vyniká jemností a výbornou tepelnou regulací – v létě chladí, v zimě hřeje. Nemusí se žehlit a lze jej sušit v sušičce.

Všechna Jersey prostěradla naleznete zde.Krep

Tato úprava bavlny, charakteristická vzniklou speciální strukturou, kdy se střídají zvlněné pruhy s rovnými, si našla mnoho příznivců pro svou nemačkavost – nemusí se žehlit.

Povlečení z materiálu krep naleznete zde.Flanel

Jedná se opět o bavlnu, tentokrát upravenou oboustranným počesáním. Flanel je pro svou měkkost a hřejivost oblíbeným materiálem zejména v chladnějších částech roku.

Flanelová povlečení zde.Polycotton

Směs bavlny a polyesteru. Jedná se o příjemný, prodyšný, nemačkavý a rychleschnoucí materiál s nízkými nároky na údržbu.Mikrovlákno

Tkanina ze 100% polyesteru. Jemná, hebká, hřejivá a stálobarevná, velmi nenáročná na ošetřování – rychle schne a nemačká se. Vhodná též pro alergiky.Satén

Oblíbeným materiálem pro ložní povlečení je i klasický satén, tkanina vyrobená ze 100% polyesteru. Vyniká hladkou strukturou a vysokým leskem, který dodává zdání luxusu. Pro svou chladivost se hodí zejména do letního období. Nepatří mezi savé materiály a je náchylnější k poškození.Len

Přírodní materiál, který je přirozeně antibakteriální, odolává plísním, čím častěji se pere, tím více měkne a je příjemnější na dotek, je vzdušný, výtečně odvádí vlhkost, díky své struktuře nepřitahuje prach. Lze jej prát a žehlit na vysoké teploty. Je velmi vhodný pro alergiky.Hedvábí

Luxusní přírodní materiál s vysokým leskem, velmi pevný, hebký na omak, hřejivý v zimě a chladivý v létě.

 

Povlečení vybíráme s ohledem na zdravotní stav a případná zdravotní omezení (Bude povlečení používat alergik nebo atopik? Bude je používat člověk zimomřivý, nebo ten, který se naopak více potí?), s ohledem na roční dobu (materiály hřejivé vs. chladivé), s ohledem na barevnost interiéru i vlastní barevné preference nebo trendy tak, abychom se cítili s tímto povlečením co nejlépe a dobře se nám v něm usínalo a spalo. O totéž se snažíme i u dětí – zejména barevnost a motivy na povlečení mohou výrazně ovlivnit psychické rozpoložení dítěte v době usínání a kvalitu jeho spánku.

Nepodceňujme proto názor dítěte a jeho přání.Ať už se rozhodneme pro kterýkoli z materiálů platí, že povlečení bychom měli vybírat vždy vysoce kvalitní – jde o investici na několik let a investici do našeho odpočinku v době, kdy nabíráme síly na další den.