Jaký materiál vybrat u prostěradla?

Jak se nám spí a odpočívá, je z velké části dáno nejen lůžkem samotným, ale i výběrem povlečení – povlaků a prostěradel. Vybíráme dle velikosti lůžkovin, zamýšleného stylu, oblíbených barev, přičemž nejdůležitějším kritériem výběru povlečení by měl být

Prostěradla

jsou tou částí povlečení, s níž přicházíme během spánku do kontaktu nepřetržitě po celou dobu spánku (s výjimkou spáčů odpočívajících na přikrývce). Volíme proto materiál, na němž se nám bude odpočívat co nejpohodlněji a nejpříjemněji.
Existují dva základní typy prostěradel – prostěradla bez gumy a prostěradla na gumu. Prostěradly bez gumy rozumíme klasický typ tvořený obdélníkovým plátnem ze 100% bavlny, prostěradlem na gumu dnes nejběžnější typ prostěradla s všitou gumou zabraňující sklouzávání prostěradla z matrace. Níže uvedený přehled nejpoužívanějších materiálů a jejich vlastnosti nám pomůže v orientaci při výběru.


Prostěradla dle druhu použitého materiálu

 

Bavlněný jersey (žerzej)

Vyrábí se ze 100% bavlny, je velmi příjemný  na dotek. Vyniká prodyšností a savostí, je velmi pružný – natáhne se až o čtvrtinu své původní délky. Vhodný zejména pro teplejší části roku.


Froté

Téměř výhradně bavlněná, nadýchaná, hřejivá tkanina s vyšší savostí. Jde o druh smyčkové tkaniny z jemné česané příze, hodící se zejména pro chladnější období roku.  Nemusí se žehlit.


Mikrovlákno

Moderní a velmi jemný materiál, 100% polyester. Prodyšný, na omak jemný a hebký, má výborné termoregulační vlastnosti. Velmi rychle schne a je téměř nemačkavé. Velmi vhodné pro alergiky a citlivé osoby.
Mikroflanel
100% polyester. Materiál je velmi příjemný na dotek, hebký, hřejivý a velmi efektní. Rychle schne a nepouští vlákna. Vhodný pro alergiky.

 

Mikroflanel

100% polyester. Materiál je velmi příjemný na dotek, hebký, hřejivý a velmi efektní. Rychle schne a nepouští vlákna. Vhodný pro alergiky.