Jak vyrobit sedací pytel

Stává se vám někdy, že už nevíte, jak byste si sedli nebo lehli, abyste se cítili pohodlně? Sníte o sezení, které se vytvaruje podle vás? A zkusili jste už sedací vak neboli sedací pytel?

Pokud jste právě dogooglili a otíráte čelo orosené z pohledu na ceny sedacích vaků, vězte, že při troše šikovnosti zdaleka nemusíte sahat do kapsy tak hluboko. Chce to jen pár metrů látky, dva zipy, nitě, polystyrenové kuličky, šicí stroj, trochu šikovnosti, trpělivosti a času. Jdeme na to?

Sedací vak, pokud jej chceme používat déle než jen do prvního ušpinění, by měl být tvořen dvěma vrstvami. Do první se sype výplň, druhá je krycí – povlak. Pokud chceme rozumně ušetřit, dá se vyrobit z již existujícího vaku. Nějaký nápad? Ano! Vyřazené povlečení, nejlépe uzavíratelné na zip. Pokud povlečení zip nemá, ustřihneme stranu s uzávěrem a zip do látky všijeme. Nemusí být zdaleka po celé šířce povlečení, stačí pár desítek centimetrů, kterými budeme následně vsypávat výplň v podobě polystyrenových kuliček nebo drti. Vhodnou výplň lze jednoduše sehnat na internetu. Pokud se nabízí možnost osobního odběru, můžeme si zamnout ruce: dopravné totiž nebývá nejlevnější.

Takže máme vnitřní povlak, do nějž obsah pytle s výplní pokud možno opatrně přesypeme a zapneme zip. Nyní se můžeme směle vrhnout do výroby ochranné a dekorativní části. Pro tu budeme potřebovat silnější látku v rozměrech odpovídajících vnitřní části vaku plus větší přídavek na švy. Látku obrátíme naruby, po třech stranách sešijeme. Otočíme lícem navrch a sešijeme o kousek blíže ke středu látky podruhé, aby švy byly pevnější  (pozor na rozměry, ať nezmenšíme povlak příliš). Pokud se nám před každým praním nechce pytel párat, je vhodné zbývající stranu opatřit po celé délce zipem či knoflíky. Zip by měl být, pokud možno, krytý, aby o nic nezachytával a necvakal.  Povedlo se?

Pokud máme ze svého díla a vlastního výkonu dobrý pocit, kujme železo, dokud je žhavé, a zkusme rovnou povlak další. Bude se hodit nejen pro chvíle, kdy bude ten druhý v pračce nebo podstupovat sušení, ale může pomoci změnit náladu místnosti a dát jí zase trochu jiný šmrnc.

Zabořeno ve vlastnoručně ušitém sedacím pytli se lenoší o dobře vykonanou práci sladčeji. Taky máte ten pocit?