Jak vyprat péřový polštář

Jako všechny lůžkoviny, i péřové polštáře potřebují čas od času vyčistit. Není nutné odnášet je do čistírny, s jejich praním si můžeme poradit i v domácích podmínkách. Jak na to, abychom polštáře vyprali co nejúčinněji a zároveň co nejšetrněji?

Kdo v peří věří, než vypere, dvakrát měří

Před praním samozřejmě vyjmeme polštář z povlaku, který pereme samostatně, a důkladně prohlédneme, zda není někde poškozen. Případnou dírku vyspravíme. Peří je citlivý materiál vyžadující zvláštní péči. Především je třeba si uvědomit, že peří je ze své podstaty mastné. Běžné prací prostředky odmašťují a peří tak postupně ztrácí svou kvalitu. Abychom co nejvíce zmírnili následky praní, měli bychom užívat speciální prací prostředky vhodné pro peří, které peří jemně vyčistí a obnoví jeho voděodolnost. Pokud je nemáme po ruce, snížíme alespoň dávkování běžného pracího prášku a přidáme máchání navíc. V žádném případě nepoužijeme bělidla ani aviváž. Zvolíme program na šetrné praní jemných textilií a ždímání na minimální otáčky. Je praktické prát vždy dva polštáře najednou, pokud se do pračky vejdou. Buben je pak při otáčení lépe vyvážený.

Sušení péřových polštářů v sušičce

Po vyjmutí polštáře z bubnu pračky zkusíme odsát přebytečnou vodu vymačkáváním mezi dvěma ručníky. Nikdy polštář neždímeme kroucením! Polštář následně vložíme do sušičky spolu se dvěma či třemi míčky, které budou během sušení polštář načechrávat. Pokud nemáme speciální míčky do sušičky, mohou nám dobře posloužit i tenisáky vložené do silnější ponožky nebo občasné přerušení sušicího cyklu, vyjmutí polštáře ze sušičky a jeho naklepání či promačkání. Oběma postupy docílíme rozmělnění případných hrudek a načechrání polštáře. Dbáme na opravdu pečlivé vysušení.

Malý tip na závěr

Do praní starších péřových polštářů je lépe se doma nepouštět a péči o ně raději svěřit odborníkům. Péřové polštáře potřebují čas od času nejen vyčistit, ale celkově revitalizovat včetně výměny sypku.

Dobře se postarat o své péřové polštáře znamená vysloužit si měsíce a roky úžasného spánku.
Skvělá investice, co myslíte?