Jak vybrat správnou příkrývku

Výběr správné přikrývky není jednoduchý, jelikož si musíme uvědomit, že pod ní budeme usínat po mnoho let.

Při vybírání té pravé přikrývky, která nás bude v následujících letech provázet během odpočinku a relaxace, je dobré se zaměřit na následující body, jež nám pomohou utřídit myšlenky:

 

  • Jsme spíše zimomřiví, nebo je nám častěji horko?
  • Jaká je obvyklá teplota v naší ložnici?
  • Chceme přikrývku jen pro sebe, nebo budeme sdílet jednu velkou s partnerem?
  • Preferujeme přikrývku z přírodních, nebo z umělých materiálů?
  • Kolik jsme ochotni do přikrývky investovat?

Přikrývky z dutého vlákna

Duté vlákno je druhem umělého vlákna. Přikrývky z tohoto vlákna vynikají vzdušností, lehkostí a měkkostí. Jejich velkou předností jsou snadná údržba - drtivou většinu lůžkovin z dutého vlákna lze prát v pračce a sušit v sušičce – a příznivá cena. Jsou velmi vhodné pro alergiky a osoby alergií ohrožené.

Přikrývky z husího peří

Nadčasová klasika nejen pro milovníky přírodních materiálů. Peří v porovnání se syntetickými materiály lépe udržuje teplo a perfektně od těla odvádí a do sebe absorbuje vlhkost. Kvalita přikrývky je dána její výplní, resp. poměrem prachového peří k peří praporovému. Čím větší podíl prachového peří, tím je náplň přikrývky kvalitnější. 

Peří zažívá v posledních letech svou renesanci a boří mýty ohledně nevhodnosti pro alergiky. Moderní péřové přikrývky jsou šity tak, aby zabraňovaly úniku peří ven a minimalizovaly průnik roztočů směrem dovnitř.  Kvalitně provedené kazetové prošití pak drží výplň v určených polích a zabraňuje přesouvání výplně a deformacím pokrývky. Při správném ošetřování vydrží péřové přikrývky léta a stanou se tak i přes vyšší pořizovací cenu velmi dobrou investicí do zdravého spánku.

Přikrývky z ovčí vlny

Ovčí rouno je přírodním materiálem s vynikajícími vlastnostmi:  v létě chladí, v zimě hřeje, pomáhá udržovat stálou tělesnu teplotu a výborně odvádí vlhkost, kterou následně odpařuje do okolí. Výsledkem je pak tzv. “suché teplo“,  které je velmi vhodné zejména pro lidi mající potíže s klouby nebo močovými cestami a doporučuje se i při gynekologických a nervových potížích. 

Výrobky z ovčí vlny jsou díky speciálním vlastnostem vlákna ovčí vlny do jisté míry samočisticí – stačí je vyvěsit na vzduch a mírně vyklepat. Dále je možné pokrývky šetrně prát na nízké teploty (do 30°C) s přídavkem speciálního šampónu s obsahem lanolinu, který  výrobky z ovčí vlny vypere a zároveň ošetří. Po vyprání je potřeba přebytečnou vodu šetrným tlakem (nikoli odstřeďováním v pračce) vymačkat a přikrývku následně pověsit a nechat volně uschnout mimo dosah přímého slunce.

Přikrývky z vlněného včesu merino

Merino je synonymem luxusu. Výrobky z merino vlny oplývají všemi výhodami ovčí vlny a zároveň jsou oblíbeny pro svou jemnost, jež je předurčuje k použití a oblibě i u tak náročných uživatelů, jakými jsou naši nejmenší. Přikrývky z vlněného včesu merino jsou tak přirozenou volbou pro ty, kdož se rádi nechávají hýčkat.

Při výběru přikrývky vždy sledujeme jediný cíl – zdravý, klidný a posilující spánek, který nás naplní energií do dalšího dne. Proto vybírejme pečlivě a s láskou k sobě samým.