Jak vybrat rošt do postele

Postelový rošt a matrace mají lví podíl na tom, jak dobře se nám bude spát. Je proto velmi důležité věnovat výběru roštu do postele patřičnou pozornost.

Proč rošt?

Spící člověk vypotí 0,5 až 1,5 litru tekutiny za noc a je nutné, aby se vlhkost z matrace mohla během dne odpařit. Pokud se tak nestane, vzniká ideální klima pro množení roztočů a plísní. Postel s pevnou plnou či děrovanou deskou namísto roštu nedokáže zajistit matraci potřebné odvětrávání. Řešením jsou postelové rošty.

Jaké rošty existují?

Rošty jsou buď pevné (laťkové a lamelové), nebo polohovací (ruční a motorové).

Rošty laťkové

představují nejjednodušší typ roštu. Vyrábějí se z různých materiálů, obvykle ze smrkových a borovicových latí nebo bukové překližky. Jednotlivé laťky jsou buď spojeny pásky nebo zasazeny napevno v rámu. Měly by být sestaveny z minimálně 28 lamel, které od sebe nejsou vzdáleny více než 4 cm. Nejlépe se hodí pod pěnové matrace s vyšším jádrem nebo pod matrace pružinové a taštičkové, s minimální výškou 15 cm.


Rošty lamelové

Pružné lamelové rošty se používají jako nejčastější podklad pro matrace a jsou oblíbené z mnoha důvodů: poskytují pružnou podporu páteři, zlepšují užitné vlastnosti matrace - umožňují matraci dýchat a odvádět vlhkost, podporují její ortopedické vlastnosti a prodlužují její životnost. Dělí se na pevné lamelové rošty, mechanické polohovatelné rošty (které zahrnují i výklopné rošty čelní a boční pro pohodlný přístup do postelí s úložným prostorem) a motorové polohovací rošty. Rošty se liší materiálem i počtem lamel. Platí, že čím vyšší počet lamel, tím kvalitnější rošt. Upravením pružnosti jednotlivých lamel lze dosáhnout optimálního rozložení tlaku v oblasti bederní páteře i ramen. Na lamelové rošty nepatří pružinové matrace, které nejsou schopné se jim přizpůsobit, ani kokosové matrace, jimž nesvědčí ohýbání.


Ruční polohovatelný rošt

Je variantou čelního výklopného roštu. Umožňuje polohovat zvlášť horní část u hlavy (ne však do úplného sedu) a zvlášť dolní pro nohy. Kování umožňuje zvedání do více poloh a poskytuje tak více pohodlí, ať už chceme ulevit unaveným nohám nebo si jen v posteli pohodlněji číst (jakkoli se to nemá a postel má v ideálním případě sloužit jen pro spaní a sex). Horní část lze obvykle napolohovat i z postele, pro polohování spodní části musíme z postele vstát.  Oproti tomu boční výklopný rošt nenabízí možnost polohování hlavové a nožní části. Jeho funkce je umožnit snadný přístup do úložného prostoru postele.  Ruční polohovatelný rošt je vhodný pro pěnové a latexové matrace.


Motorový polohovatelný rošt

Elektronicky ovladatelné rošty usnadňují práci s manipulací a jsou tak velmi vhodné zejména pro osoby se sníženou pohyblivostí a osoby dlouhodobě nebo trvale upoutané na lůžko. Ovladač motorového polohovatelného roštu bývá umístěn po straně postele tak, aby na něj člověk z lůžka pohodlně dosáhl. Ovladače mohou být s motorem propojeny kabelem nebo mohou být i bezdrátové. Polohování hlavové i nožní části je plynulé a nabízí mnoho možností, často až do úplného sedu.


Segmentové rošty

Také nazývané křidélkové, destičkové nebo talířové rošty jsou nejmodernější rošty opatřené na lamelách pružnými talířky (křidélky, destičkami), které umožňují přizpůsobení a rozložení tlaku nejen v pásech jako klasické pružné lamely, ale i v jednotlivých bodech. Tuhost jednotlivých segmentů lze v čase měnit a reagovat tak na změnu potřeb – například při změně hmotnosti během těhotenství. Doporučeno zejména pro matrace ze studené a líné pěny.

Při výběru roštu do postele mějme na paměti, že zatímco matraci je potřeba vyměnit přibližně jednou za sedm let, rošt nás může provázet o mnoho déle. Záleží na nás, kolik chceme do roštu investovat, každopádně jde však o investici, která se přímo odrazí na kvalitě našeho spánku i na našem zdraví. Rozhodně se tedy nevyplatí šetřit, zato pečlivě vybírat. Záda nám dříve nebo později za dobrou volbu poděkují.

Nechte si také poradit, jak správně spát!