Jak vybrat postel

Více než tři čtvrtiny populace zažily někdy bolest zad. A polovina z tohoto počtu trpí bolestmi zad opakovaně. Aby záda nebolela, je důležitá prevence. Je třeba začít od podlahy. Vlastně od postele. Jaká postel je pro naše záda nejlepší?

Kvalitní postel je základem zdravého spaní. Kvalitní spánek pak klíčem k našemu zdraví, energii a náladě. Výběr postele si zaslouží více času a přemýšlení hlubší než jen dumání nad estetickou stránkou věci. Především musíme rozhodnout, zda hledáme postel pro každodenní, nebo jen příležitostné použití. Zatímco pro příležitostné přespání návštěvy stačí rozkládací matrace, nafukovací lůžko pro hosty nebo rozkládací pohovka, každodenní spaní vyžaduje pečlivý výběr postele, roštu, matrace i lůžkovin. Spát na rozkládací matraci nebo lehátku dlouhodobě totiž vede nevyhnutelně k problémům se zády. A o ty rozhodně nikdo nestojí.

Ideální univerzální postel neexistuje, vždy vybíráme postel pro konkrétního člověka s ohledem na jeho potřeby. Volíme postele pokud možno z odolných materiálů a kvalitního zpracování. Měla být pohodlná a zároveň bytelná, vyrobená z dobře udržovatelných a netoxických materiálů (tzn. neměla by „vydechovat“ lepidla a nátěry), vzdušná, aby se z čalounění a matrací mohla odpařovat vlhkost a bránilo se tak v množení plísní a roztočů. Ať už je postel kovová, dřevěná nebo čalouněná, vždy by měla být na nožičkách, aby zespoda  umožňovala volné proudění vzduchu i energie.

V ideálním případě by nám postel mohla sloužit dlouhá léta. Stojí za to zamyslet se, zda by se nevyplatilo koupit postel lehce zvýšenou, z níž se nám bude pohodlněji vstávat i v pokročilém věku. Pokud plánujeme, nebo alespoň nevylučujeme v budoucnosti stěhování do jiného bytu či domu, je dobré vybrat takovou postel, která snese rozebrání a následné opětovné smontování. 

Tvar a velikost lůžka vybíráme s ohledem na svou tělesnou výšku – k ní připočítáme 20 – 25 cm (u lidí nad 185 cm k výšce připočteme raději délku chodidla) a dostaneme tak ideální délku lůžka. Šířka lůžka by měla být minimálně 80 cm. Pokud prostor dovolí, volíme s ohledem na pohodlí lůžko širší (u dvoulůžka je optimální šíře 180 cm). 

Máme-li vybraný rám postele, je čas výběr roštu a kvalitní matrace. Kvalitnímu spánku zdar!

Nechte si také poradit, jak ustlat postel!