Jak vybrat matraci

Třetinu života trávíme spánkem. Kvalitní spánek je jedním z pilířů našeho fyzického i duševního zdraví, proto je potřeba pečlivě vybrat, na čem budeme spát. Jak vybrat správnou matraci?

Při výběru matrace se soustředíme zejména na:

1. tvrdost

Obecně platí, že tvrdost matrace by měla sílit se vzrůstající hmotností jejího uživatele. Neboli čím těžší spáč, tím tvrdší by měla matrace být. Pokud spíme častěji na zádech nebo na břiše, měli bychom volit matraci tvrdší než v případě častého spaní na boku. Seniorům svědčí matrace měkčí a pružnější, které podporují správné prokrvení těla, ale zároveň jsou dostatečně pevné, aby se jim z postele dobře vstávalo.

2. materiál

Základní druhy materiálů resp. matrace z nich vyrobené jsou následující:

Pružinová matrace


Stále populární klasika. Vzájemně propojené kovové pružiny tvoří jádro matrace. Tyto označujeme jako bonelové. Jinou variantou jsou taštičkové pružiny, kdy je každá jednotlivá pružina zašita do textilního pouzdra a samostatně reaguje na stlačení tělem. Čím více pružinek v jádru matrace obsahuje, tím je kvalitnější. Pružinové matrace jsou vzdušné, vhodné pro alergiky, osoby více se potící a pro seniory (dobře se z nich vstává). Dobře snášejí vlhčí prostředí, například starší a hůře vytápěné objekty.


PUR pěna - molitan


Charakteristické vlastnosti pro matrace z lehčené polyuretanové pěny jsou vysoká prodyšnost, nízká hmotnost a nízká cena. Materiál je vhodný pro alergiky. Hodí se pro občasné přespání a tam, kde je potřeba s matracemi častěji manipulovat (jsou lehké).


HR neboli studená pěna


Vysoce prodyšný a elastický materiál s otevřenou buněčnou strukturou, vyrobený bez použití formaldehydu a dalších škodlivých látek. Přizpůsobí se tělu a je tvarově stálý. Oproti klasickému PUR má delší životnost.


Viscoelastická, tzv. „líná“ pěna


Speciální typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, která mění svou tvrdost v závislosti na teplotě. Při kontaktu s tělesným teplem paměťová pěna měkne a dokonale se přizpůsobuje tvaru těla. Poskytuje ortopedickou podporu celému tělu, zabraňuje proleženinám a otlakům a napomáhá lepšímu prokrvení těla. Je velmi vhodná pro lidi dlouhodobě nemocné.


Latexová matrace


Tento typ matrace je tvořen směsí syntetického latexu a přírodního kaučuku. Jejich vzájemný poměřr určuje cenu matrace. Výhodou těchto matrací je vysoká tvarová stálost a bodová elasticita, což znamená, že se deformuje pouze v místě, kde je stlačena. Jedná se o přírodní materiál, který snadno odvádí vlhkost. Je vhodný pro alergiky.


Zvláštní kategorií jsou sendvičové matrace.


Jak název napovídá, jsou tvořeny více vrstvami z různých materiálů, což jim umožňuje pracovat s různými vlastnostmi těchto materiálů tak, aby se matrace co nejvíce přizpůsobila tělu v každé zóně.
Vedle materiálu se také zajímáme o potah matrace. A to jak kvůli tepelnému komfortu, tak pro možnost sejmutí a vyprání potahu, což oceníme zejména u matrací pro děti.

3. cena

Při výběru matrace bychom měli mít na paměti, že jde o investici do našeho zdraví, a pokud možno upřednostňovat kvalitu před cenou. Ceny matrací totiž rostou úměrně s jejich kvalitou a životností.

Právě proto, že se jedná často o větší investici, je dobré dát si při výběru matrace na čas, zejména tehdy, pokud vybíráme matraci pro každodenní spánek. Neostýchat se, zalehnout, měnit polohy a ptát se svého těla, jak se cítí. Pokud prodejce nabízí možnost matraci po určitou dobu doma zkoušet, je to ještě lepší. Někdy až po pár dnech záda prozradí, zda mají problém. Na některé matrace je navíc potřeba si zvyknout, což zajisté potvrdí mnoho těch, kdož si po létech strávených s klasikou pořídili matraci z líné pěny.

Věnovat čas  výběru matrace znamená věnovat čas sobě, svému zdraví a svému pohodlí. Investice do kvalitní matrace je investicí, která se jednoznačně vyplatí. Dříve nebo později, ale zcela určitě.
Už máte vybranou tu nejlepší pro sebe?

Nechte si také poradit, jak vybrat správnou přikrývku.