Jak vybrat matraci pro alergika

Výběr matrace může velmi významně ovlivnit naše zdraví. Nejen alergici, ale i zdraví lidé by měli zvážit, jakou matraci zvolit, aby minimalizovali riziko vzniku a nebo zhoršení alergických potíží, které mají nejčastěji na svědomí  pouhým okem neviditel

Co v posteli způsobuje alergie?

Jsou všudypřítomní. V jedné matraci jich najdeme i několik miliónů. Ale spíše než roztoči samotní, jsou příčinou alergických reakcí jejich výkaly. Prach, který se v matracích hromadí, vlhko, částečky odumřelé lidské kůže a roztoči jsou kombinace vedoucí často k potížím jako jsou kýchání, slzení nebo svědění. Tyto nepříjemné potíže mohou mít za následek zhoršení kvality spánku, únavu a bolesti hlavy.

Jak zmírnit alergické potíže?

Výběrem správné matrace problém sice jednou provždy nevyřešíme, můžeme však alergické potíže výrazně zmírnit. Alergici by se měli pokud možno vyhnout klasickým pružinovým matracím, jejichž vnitřní dutiny se mohou stát líhní roztočů, a sáhnout spíše po matracích latexových nebo pěnových, které na sebe naváží vlhkost a rychle ji odpaří. Matrace by měla mít snímatelný potah z hustě tkané látky, která nepropustí případné roztoče ven, a naopak, nepustí prach a částečky suché kůže směrem dovnitř. Potah matrace, ideálně zipem rozdělitelný na dvě poloviny,  bychom měli pravidelně prát na vysoké teploty dle pokynů výrobce. K usmrcení roztočů stačí praní na 60°C. V zimě můžeme nechat potah na matraci či matraci samotnou i vymrznout, v létě naopak na sluníčku. Ačkoli roztoči milují teplo a vlhko, přímé slunce a vyšší teploty jim nesvědčí, stejně jako nižší vlhkost v místnosti.
Matrace by měla spočívat vždy na roštu a pod ním mít dostatečný prostor pro větrání. Rozhodně nelze doporučit spaní na matraci volně ložené na zemi.

Jaká matrace pomůže alergikovi klidně spát?

Základem posilujícího a klidného spánku jsou kvalitní, prodyšná matrace dobře odvádějící a odpařující vlhkost, pratelný potah, speciální hustě tkané ložní textilie, pravidelná údržba a nižší teplota v ložnici (ideálně pod 19°C).  Čím více zbraní vytáhneme, tím méně roztočů bude lůžko okupovat.

Nechte si také poradit, jak vybrat polštáře a přikrývky pro alergiky!
Krásné sny!