Jak vybrat kojicí polštář

V záplavě nabídek na součásti výbavičky pro miminko se jen těžko orientuje. Co budu s miminkem opravdu potřebovat, a co už je zbytné? Co třeba kojicí polštář, skutečně jej využiji? Pojďme se podívat, jak to s kojicím polštářem vlastně je.

Proč kojicí polštář?

Že se během těhotenství v krátkém čase výrazně změní ženina postava, ví každý. Co s sebou tyto změny nesou, vědí hlavně samy těhotné.  Bolavá záda a kyčle jsou jedny z mnoha těhotenských neduhů, o nichž se moc nemluví, ale které jsou na denním i nočním pořádku. A právě tehdy může kojicí polštář poprvé pomoci. Při spaní na boku pomáhá udržovat kolena od sebe a zlepšovat tak postavení namáhaných kyčlí, těhotná si o něj může opřít bříško nebo se jakkoli vypodložit tam, kde zrovna potřebuje. Zvláště ve třetím trimestru těhotenství může být skvělým pomocníkem, ale není od věci pořídit si jej již během trimestru druhého.
Po narození miminka přicházejí ke slovu další možnosti využití – pomůcka pro pohodlné podpírání  miminka při kojení, opora mamince pro pohodlné sezení či ležení při kojení, jako pelíšek pro miminko, které se bojí velkého prostoru okolo sebe,  nebo pomůcka pro polohování miminka v postýlce (například vyvýšená poloha při refluxu nebo fixování miminka v poloze na boku).

Podle čeho vybírat?

Při výběru kojicího polštáře sledujeme více parametrů: velikost a s ní související funkčnost resp. určení, materiál výplně a obalu a způsob údržby.
Velikost polštáře záleží především na tom, zda jej budeme potřebovat výhradně na kojení (pak stačí polštář menší), nebo zda uvažujeme o kojicím polštáři i pro spaní během těhotenství. Ve druhém případě by naopak polštář měl být velikostně co možná nejblíže naší vlastní tělesné výšce, tzn. pro ženu o výšce 170 cm je vhodný polštář 165 cm a větší. Některé polštáře se prodávají v sadě s polohovacím klínem – dohromady pak tvoří lehátko vhodné pro polohování dětí po jídle nebo polohování při zahlenění či refluxu. Samostatně lze klín použít jako rehabilitační pomůcku.
Tvar polštáře je obvykle buď válcovitý nebo vřetenovitý (na koncích užší, uprostřed silnější), přičemž druhý jmenovaný má pro těhotné tu výhodu, že si přesně mohou najít místo, které má pro jejich oporu tu správnou šířku. Každý polštář by měl mít možnost svázat nebo jinak spojit oba konce dohromady, aby při kojení vsedě tvořil stabilní oporu pro miminko i paže kojící matky. Bude tak méně zatěžovat nejen paže, ale i ramena, šíji a záda.
Výplň polštáře bývá obvykle tvořena kuličkami z extrudovaného polystyrenu, nebo kuličkami z polyesteru (duté vlákno). Polystyrenové kuličky jsou výborným tepelným izolantem, výplň se snadno tvaruje, ale mírně šustí a časem se lehce slehne, takže je potřeba kuličky po čase doplnit. Výplň z kuliček PES dutého vlákna je tvarově lehce stálejší, nešustivá, ale obvykle je nepatrně dražší.
Kojicí polštáře se vyrábějí i z dalších materiálů, například z pohankových slupek, které jsou přírodní a dobře odvádějí teplo. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost (polštář může mít až 5 kg) a nemožnost slupky prát.
Při výběru polštáře bychom se měli zaměřit i na snadnost údržby. Zcela určitě volíme polštář se snímatelným, pratelným potahem, nejlépe ze 100% bavlny. Není od věci zakoupit i potah náhradní – k drobným mokrým nehodám dochází při kojení velmi často.

Skutečnost života s novorozeným dítětem je taková, že se kojí 8 – 12krát během 24 hodin, přičemž kojení zpočátku trvá zhruba 20, někdy také ale i 40 minut. Vynásobením těchto čísel se dostáváme k jednoznačnému závěru – že totiž tolik hodin strávených kojením přímo volá o pohodlí pro maminku i miminko. Řešení máme na dosah. Přejeme vám šťastnou volbu!