Jak vybrat dětskou postýlku

Než miminko poprvé zavrní, měli by mít rodiče jasno v tom, kde bude maličké spát. Protože miminka v prvních měsících života tráví spánkem okolo 16 hodin denně, je pečlivý výběr dětské postýlky zcela namístě. Jak a podle čeho vybírat?

Velikost postýlky

Proutěné koše a kolébky vypadají sladce a miminka v nich ještě lépe, ale pokud není prostoru nebo peněz nazbyt, je rozumnější poohlédnout se po skutečné, klasické postýlce, která vydrží déle než jen prvních pár měsíců do doby, než se miminko začne přetáčet a následně přitahovat do kleku. V té chvíli totiž už nejsou koše a kolébky pro malé objevitele bezpečné. Klasické dětské postýlky se vyrábějí ve dvou standardních velikostech: 120 x 60 cm a 140 x 70 cm. Pro první z nich hovoří skladnost a snadnější manipulace, což oceníme zejména v menších prostorech, pro druhou z nich zase to, že dítěti bude déle sloužit. Některé z větších postýlek jsou přestavitelné na juniorskou postel a vydrží až do 6 let věku dítěte. Dětské cestovní postýlky se doporučují pouze pro občasné přespání.

Materiál a zpracování

Zatímco naše maminky a babičky vyrůstaly často v kovových postýlkách, dnešní maminky používají nejčastěji postýlky ze dřeva, v jakých vyrůstaly samy. Postýlky se vyrábějí buď ze dřeva tvrdého (dub, buk), nebo ze dřeva měkkého (borovice, smrk). Je samozřejmé, že postýlky z tvrdšího dřeva jsou dražší, ale zároveň odolnější. Postýlky musejí být konstruovány tak, aby se o ně dítě v žádném případě nemohlo zranit. Otvory mezi svislými prvky (lidově řečeno šprušlemi) musejí být v takové vzdálenosti, aby se v nich dítě nemohlo zaklínit, hrany pak mají být oblé nebo zakryté. Všechny komponenty postýlky musejí být takového rázu, aby s nimi dítě nemohlo manipulovat nebo je jakkoli poškodit a tím se vystavit riziku zranění. Rošt pro uložení matrace musí být prodyšný a výškově stavitelný tak, aby dítě nemohlo v žádném případě zábranu přelézt. Lakování a moření vždy musí být provedeno pouze a výhradně nezávadnými látkami.

Vychytávky

Některé postýlky jsou vybaveny na jedné straně kolečky, aby se mohly naklopením lépe přemisťovat na určené místo. Pro starší děti jsou výhodné postýlky s několika vyndavacími šprušlemi. Dvouleté dítě si tak může samo vylézt z postýlky a dojít si v případě potřeby za rodiči. Spouštěcí nebo odnímatelná bočnice je oproti tomu výhodnější pro manipulaci s malým miminkem – maminka se může k miminku snáze dostat. Postýlku s odstraněnou bočnicí lze přirazit k matčině lůžku pro pohodlné noční kojení a přebalování miminka. Postýlky s polohovacím roštem zase přinášejí úlevu miminkům s reflexem nebo trpícím zahleněním při nachlazení.

Ať už se rodiče rozhodnou pro jakoukoli postýlku, jedno je jisté: Nejlépe se spí tam, kde je v dosahu láskyplná rodičovská náruč. Šťastnou ruku při výběru!

Nechte si také poradit, jak vybrat matraci pro alergika, nebo se podívejte na naše povlečení do dětských postýlek.