Jak umístit postel v ložnici

Pro zdravý a posilující spánek je důležitý nejen výběr správné postele, ale i její umístění v prostoru. Abychom spánkem získali co nejvíce energie, měli bychom se při zařizování ložnice držet několika jednoduchých, časem prověřených zásad, vycházejícíc

Postel  - základ ložnice

Ať už je naše ložnice prostorná nebo naopak miniaturní, jedno mají nejspíš společné: Centrem dění v ložnici je postel.  Ta bývá obvykle největším kusem nábytku této místnosti, a měla by tedy být umístěna jako první. Postel umisťujeme vždy v závislosti na velikosti a dispozicích ložnice. Pokud to prostor dovoluje, měla by být umístěna čelem ke zdi protilehlé ke stěně, v níž jsou dveře. A to nejlépe nikoli přesně proti dveřím, ale jen tak, aby na dveře bylo dobře vidět. Má to své dobré důvody. Dveřmi i okny proudí do pokoje energie, která  může náš spánek rušit. Proto není dobré spát přímo pod okny (kde navíc může nepříjemně táhnout) a proti dveřím. Na dveře je ale dobré vidět a mít přehled, kdo do ložnice vstupuje.
Další možností umístění postele je kolmo k nejdelší stěně ložnice. Naopak špatně umístěná je postel tehdy, pokud se čelem nedotýká zdi a „pluje“ volně v prostoru. Mnoho lidí se pak cítí ztraceno, neukotveno a nechráněno. Nedoporučuje se ani přiražení postele boční stranou ke zdi, zvláště v případě dvojlůžka. Ten z páru, který nemůže z postele vstát jinak než přes spodní část lůžka, se může cítit nepohodlně nejen v posteli, ale pociťovat tlak a omezování své osoby i ve vztahu.
Pozor si dáváme také na zkosené zdi, které v člověku pod nimi ležícím mohou vyvolávat tísnivé pocity.  Obdobně mohou být nepříjemné i závěsné skříně nad hlavami lůžka nebo nad postelí umístěná závěsná svítidla.
Jinou možností, jak zvolit umístění postele v ložnici, je požádat o pomoc domácí mazlíčky. Říká se, že kde se uvelebí pes, tam vládne pozitivní energie, a kočky že naopak vyhledávají místa s energií negativní.

Na co si dát pozor

Pokud v ložnici potřebujeme skříně či prádelníky, měli bychom je postavit tak, aby ostré rohy nemířily přímo na postel. Ideálním místem pro komodu či skříň je, pokud rozměry ložnice dovolí, stěna proti lůžku. Zbývá-li alespoň 60 cm místa mezi postelí a skříní, pak je vše v pořádku. Totéž platí pro strany postele. Prostor okolo lůžka by měl být v okruhu 60 cm od krajů postele volný, což znamená nejen nábytku prostý, ale i vzdušný a čistý – žádné hromádky oblečení ani předmětů. Potřebujeme-li mít po ruce různé předměty od budíku až po knihy, ideálním místem pro ně jsou noční stolky se zásuvkami.
Zrcadla, pokud se bez nich nehodláme obejít, by měla být čistá, bez kazů a postavena tak, aby neodrážela plochu lůžka. 

A ještě jeden tip na závěr:

Ať už umístíme postel kamkoli, vždy by měla u sebe mít něco uklidňujícího, navozujícího pocit bezpečí a pohody – lampičku s teplým, tlumeným světlem, obraz s uklidňujícím motivem nebo měkký kobereček, na nějž ráno spustíme nohy. V případě dvojlůžka pak zákony symetrie a párového soužití praví, že by vše mělo být dvakrát. Od lampiček až po mandarínské kachničky.


A co vaše ložnice:  Je dokonalá, nebo dává prostor pro doladění?