Jak udržovat péřové polštáře?

Peří je velmi kvalitním ale také poměrně choulostivým materiálem. Aby péřový polštář co nejdéle vydržel perfektně plnit svou funkci, je potřeba se o něj dobře starat.

Denní údržba

Každý den je potřeba polštář natřepat a nechat větrat, aby se z něj odpařila  vlhkost. 

Za pěkného počasí je možné polštáře větrat venku, zásadně však mimo přímé slunce, které poškozuje peří i sypek. Nikdy nevětráme péřové polštáře, je-li venku vlhko!

Praní péřových polštářů

Péřové polštáře bychom měli prát nebo nechat čistit častěji než pokrývky, jsou více namáhány. Zatímco přikrývky stačí vyčistit  zhruba po 3 – 4 letech, polštáře je vhodné vyprat nebo nechat odborně vyčistit již po 2 letech. 

Rozhodneme-li se pro domácí údržbu, je naprosto nezbytné striktně se držet pokynů uvedených výrobcem na štítku. Jakékoli odchýlení se od doporučeného způsobu čištění by mohlo péřový výrobek nenávratně poškodit nebo přinejmenším zkrátit jeho životnost.

Samotné praní by mělo být maximálně šetrné. 

Peří snese teplotu až  60°C, což je skvělé v boji proti roztočům, nesvědčí mu však ždímání a je proto nutno při ždímání postupovat velmi opatrně. 

Výrobky z peří můžeme na nízké teploty sušit v sušičce. Do bubnu je vhodné přidat pár speciálních míčků, které pomohou polštář načechrat. Pokud takový míček nemáme, postačí i míčky tenisové. Po vytažení ze sušičky necháme péřový polštář chvíli volně dýchat přehozený přes sušák, aby se mohly odpařit i případné poslední zbytky vlhkosti. 

Poté už zbývá jen polštář povléci a těšit se na další noc.