Jak spát v těhotenství

Čekání na přírůstek je zpravidla obdobím, kdy se u ženy dočasně mění vše od vnímání vůní a chutí přes tělesné proporce až po zvyky. Jednou z oblastí, která bývá těhotenstvím dočasně výrazně zasažena, je spánek, a to nejen zvýšením nebo naopak snížením<

Jak si kdo ustele…

…tak si lehne. Každý člověk má své oblíbené spánkové polohy, které se  v průběhu života výrazněji nemění. S jednou výjimkou – a tou je u žen období těhotenství. Tělesné změny jdou často ruku v ruce se zhoršením kvality spánku, což psychické pohodě rozhodně nepřidá. Jak se  dobře vyspat i během těhotenství?

Tělo si řekne samo

Pokud je žena zvyklá spát na břiše, nemusí se této polohy vzdávat hned poté, co objeví dvě čárky na testu. Tělo si řekne samo, až nastane čas na změnu. Jednoho dne začne poloha na břiše nepříjemně tlačit a obvykle nepomůže ani mírné naklonění na bok a podložení kyčle polštářem. Bude potřeba tuto polohu vyměnit za pohodlnější.
Poloha na zádech se může zpočátku jevit jako dobré řešení, s postupem času obvykle vyvstanou dva problémy – jedním z nich je pálení žáhy, které se dá poměrně snadno vyřešit vyvýšením horní části těla pomocí polštářů nebo polohováním postele. Druhým problémem, zejména ve třetím trimestru, je těžká děloha tlačící na dolní dutou žílu – výsledkem je horší zásobování plodu kyslíkem a živinami, zhoršení dýchání, pocity na omdlení. Řešením je spaní na boku, nejlépe na levém.  V této poloze se těhotná i plod dobře okysličují. Aby tato poloha byla co nejpohodlnější, máme jeden tip, a to vypodložení břicha a polštář sevřený mezi koleny.
Samozřejmostí by měla být dobře větraná, chladnější místnost a dostatek času na spánek. Přes den se doporučuje těhotným dostatečný přísun tekutin a večer již pít méně, aby spánek nebyl často přerušován nutností vyhledat toaletu.

Je to jen otázka času

Ačkoli se poslední týdny gravidity neskutečně vlečou, jedno je jisté: těhotenství jednou skončí a den, kdy se žena zase svobodně vyspí na zádech nebo na břiše, dříve nebo později přijde. A navíc, naučit se naslouchat svému tělu se hodí nejen v těhotenství.
Krásné sny!

Nechte si poradit, jak vybrat anatomický polštář!