Jak prát a žehlit ložní povlečení

Povlečení neboli ložní prádlo je textilií, s níž jsme v intenzivním kontaktu zhruba třetinu svého života – právě tu třetinu, kterou trávíme spánkem. 

O povlečení je třeba se správně starat nejen pro příjemný pocit plynoucí z voňavé a čisté postele, ale především z objektivních hygienických důvodů – odstraňování prachu, zbytků odumřelého organického materiálu a roztočů.  Frekvence praní a výměny ložního povlečení je věcí individuální volby, doporučuje se však měnit ložní povlečení minimálně 1 – 2x do měsíce.

Jak se starat o povlečení

 

Praní

Aby povlečení vydrželo co nejdéle pěkné a funkční, je potřeba dodržovat několik  základních pravidel. Před prvním použitím je vhodné ložní prádlo vyprat na 40°C. Odstraníme tak případné nečistoty či aroma vzniklé skladováním a přepravou zboží . Povlečení po prvním vyprání změkne a bude příjemnější na omak. Povlečení pereme dle pokynů uvedených na štítku, což je obvykle 60°C. Před praním zapneme knoflíky a uzavřeme zipy, abychom předešli mechanickému poškození povlečení při otáčení v bubnu pračky a předešli potížím s jejím vyvážením při vzájemném zamotání jednotlivých kusů. 

Prací prášek volíme s ohledem na barvu materiálu – na povlečení sytých barev nikdy nepoužíváme prášek na bílé prádlo. U bílého nebo velmi světlého povlečení postupujeme rovněž opatrně. Používáním bělidel dochází k oslabování vláken a rychlejšímu opotřebování povlečení, proto volíme raději přírodní prostředky, například trochu citrónové šťávy k hlavnímu praní. Pro důkladné vyplavení zbytků pracích prostředků je vhodné přidat máchání navíc, případně přidat pár lžic bílého octa k poslednímu máchání. Předejdeme tak možnému podráždění pokožky i zašednutí prádla.

 

Sušení

Po skončení pracího cyklu je potřeba ložní povlečení  pořádně roztřepat , narovnat a pověsit přehozením přes prádelní šňůru – nikdy ne věšením za rohy pomocí kolíčků na prádlo! Takto pověšené mokré povlečení by se svojí vahou mohlo vytáhnout a zdeformovat. Pokud sušíme prádlo v sušičce, pak je v případě mačkavějších materiálů vhodné rozdělit množství z jedné pračky do dvou várek určených pro sušičku – prádlo se tak bude mačkat méně nebo vůbec. 

 

Žehlení

Moderní materiály se k velké radosti hospodyněk často mohou pyšnit nežehlivou úpravou, kdy se prádlo po usušení pouze složí a je ihned připraveno k opětovnému použití. Bohužel ne každé povlečení takto šetří čas, takže se žehlička občas ke slovu přece jen dostane. Opět se, stejně jako v případě praní, řídíme pokynem uvedeným na štítku, a doporučovanou teplotu žehličky v žádném případě nepřekračujeme. Po vyžehlení povlečení složíme a před uložením necháme zcela vyschnout a vychladnout, aby si uchovalo svou svěžest. Teprve poté ukládáme. 

Pokud se budeme o ložní povlečení starat pečlivě, bude nám léta dobře sloužit.