Jak často měnit povlečení?

V posteli trávíme až třetinu svého života. Aby odpočinek byl kvalitní a zdravý, je potřeba se o postel pravidelně starat. Bez ohledu na to, zda se člověk dle svého názoru potí více či méně, zda spí v pyžamu či nahý, pod přikrývkou či na ní, jedna věc j

Jak často tedy měnit ložní prádlo a jak se o postel starat?

Zdravému člověku bez kožních a dýchacích problémů obvykle stačí měnit ložní povlečení za jeden až dva týdny. Citlivější osoby a alergici pak jednou za tři až sedm dní. Povlečení měníme také ihned po skončení nemoci s původem ve virech či bakteriích (stejně jako kartáček na zuby) a vždy tehdy, dojde-li k jeho viditelnému zašpinění. Výměnou povlečení starost o postel zdaleka nekončí. Pravidelně lůžkoviny větráme, lůžko necháváme poté, co jej opustíme, odkryté, aby se z něj mohla odpařovat vlhkost. Rozhodně nepřekrýváme lůžko přikrývkami ihned poté, co vstaneme. Přispěli bychom tak k množení roztočů, jimž se v teple a vlhku mimořádně dobře daří. V zimním období není od věci přikrývku a polštáře nechat venku vymrznout přehozené přes sušák či prádelní šňůry. Dvakrát či třikrát do roka u lidí zdravých a každý měsíc u alergiků by měly být přikrývky i polštáře vyprány nebo odborně vyčištěny.

 

Čisté lůžko, půl zdraví

Nejtěžší pro většinu lidí bývá odhodlat se k činu. Převlékání postele nezabere víc než pár minut. Pro někoho nudných, pro někoho možná až otravných, ale rozhodně nezbytných a  slibujících výborný výsledek. Odměnou je pak čisté a voňavé lůžko, v němž se budeme cítit lépe a z něhož budeme ráno vstávat odpočinutější a rozhodně zdravější.